Zlepšenie ergonómie ručnej manipulácie s bremenami - Indeva Group
indeva

Zlepšenie ergonómie ručnej manipulácie s bremenami

Bezpečnosť a ergonómia zariadení pre manipuláciu s materiálom

Inteligentné pomocné zariadenia: jediný spôsob, ako zlepšiť ergonómiu ručnej manipulácie s bremenami

Only Scaglia Indeva, among European manufacturers of industrial manipulators, provides the INDEVA devices (Intelligent Devices for Handling) which belong to the Intelligent Assist Devices o IAD manipulator family.

Z európskych výrobcov  priemyselných manipulátorov iba Scaglia dodáva zariadenia  INDEVA (inteligentné manipulačné zariadenia) , ktoré patria do rodiny Intelligent Assist Devices (Inteligentných pomocných zariadení) alebo manipulátorov IAD.

Inteligentné pomocné zariadenia  sú založené na mechatronickej technológii, ktorá vďaka senzorom, ovládacím prvkom a servo motorom poskytuje systému veľkú citlivosť a dôležité výhody: IAD v skutočnosti umožňujú operátorom manipulovať a umiestniť akékoľvek bremeno ďaleko presnejšie, rýchlejšie a ľahšie, čím sa výrazne zvyšuje produktivita.

Obsahujú ovládacie prvky a technológiu nutnú pre pomoc pracovníkovi takým spôsobom, že zariadenie pracuje ako predĺženie ruky pracovníka.

V porovnaní s tradičnými manipulačnými zariadeniami, ako sú zdviháky alebo pneumatické manipulátory IAD ponúka nasledujúce výhody:

  • Presné umiestnenie bremena , pretože umožňuje presné a rýchle pohyby, zatiaľ čo tradičné manipulačné zariadenia prechádzajú správnu polohu, poskakujú a vyžadujú mnoho opravných pohybov, čo po pridaní k celkovému času cyklu znižuje produktivitu.
  • Vylepšená ergonómia nevyžaduje takmer žiadne úsilie manipulanta. Vďaka ovládaniu založenému na mikroprocesore systém rozoznáva zámer manipulanta a dodáva energiu na prekonanie zotrvačnosti ako pri akcelerácii, tak pri brzdení. IAD reagujú na každý minimálny impulz manipulanta oveľa rýchlejšie ako tradičné pneumatické manipulátory.
  • Rýchlosť: Zariadenie IAD reagujú rýchlo, ale jemne na ľudský dotyk, prekonávajú zotrvačnosť ako pri akcelerácii, tak pri brzdení a zosilňujú pohyby manipulanta. Manipulant nezaznamená žiadnu oneskorenie medzi snímaním stroja a jeho reakciou. Zariadenie IAD nie sú v skutočnosti ovplyvnené technologickými obmedzeniami bežných vzduchových manipulátorov a zdvíhadiel vďaka moderným digitálnym pohonom a servomotorom.
  • Intuitívne ovládanie. Systémy IAD sa v porovnaní s konvenčnými balancérmi, ktoré sú prednastavené pre jednu alebo dve hmotnosti, automaticky a okamžite nastavujú na hmotnosť bremena, a tým umožňujú manipuláciu s mnohými rôznymi hmotnosťami, bez toho, aby manipulant musel systém zakaždým resetovať. Okrem toho ponúkajú IAD vďaka digitálnej technológii funkciu float mode, ktorá umožňuje manipulantom vykonávať úlohy s veľkou presnosťou tak, že budú mať ruky na samotnom bremene pre maximálnu kontrolu, bez toho, aby museli používať držadlá alebo stláčať tlačidlá.
  • Praktickosť: tradičné manipulačné zariadenia vyžadujú nemotorné a ťažké zdvíhacie nástroje (koncové efektory), zatiaľ čo IAD umožňujú použitie ľahkých a kompaktných zdvíhacích nástrojov, ktoré zaisťujú väčšiu viditeľnosť pri manipulačných operáciách a ľahší pohyb a polohovanie bremien.